wtorek, 18 sierpnia 2015

Ogród pachnący lawendą

Lawenda 

Zawsze w swoim ogrodzie chciałam mieć tą niezwykłą roślinę.

Za nim jednak pojawiła się ona u mnie miałam wiele wątpliwości ponieważ lawenda w naszym klimacie może zapadać na różnego rodzaju choroby i łatwo też może przemarznąć. Jednak postanowiłam spróbować i od kilku lat mój ogród ozdabiają piękne zielone krzaki z uroczymi niebieskofioletowymi kwiatkami.  Po za tym aromat jaki rozsiewa wokół siebie ten krzak jest bezcenny i odstrasza komary co pozwoli nam w pełni cieszyć się odpoczynkiem w naszym ogrodzie :-)

Umieszczę tu kilka rad dla tych z Was, którzy też chcą zasadzić lawendę na swoich działkach.

Najlepszą odmianą do uprawy w naszym klimacie będzie lawenda wąskolistna. Przed kupnem sadzonek, należy  zwrócić uwagę na ich stan. Sadzonki powinny być zdrowe i silne. Należy także zwrócić uwagę czy roślina nie jest zbytnio przesuszona lub co gorsza nadmiernie zawilgocona. 

Miejscem w jakim lawenda będzie czuła się najlepiej to stanowiska bardzo nasłonecznione oraz przewiewne, ponieważ roślina ta wymaga dobrej cyrkulacji powietrza. Roślinie nie sprzyja zbyt ciężka i gliniasta ziemia. Dlatego też przed zasadzeniem ziemię, w której posadzimy naszą lawendę najlepiej zmieszać z niewielką ilością piasku. 

Lawenda nie znosi gleby zbyt mokrej, jednak w okresach kiedy doskwiera nam susza, roślinę warto od czasu do czasu podlać uważając przy tym, aby nie zraszać liści ani kwiatów. Pamiętać również warto o tym, że lawenda nie znosi nawozów sztucznych, dlatego jeżeli chcemy trochę wzmocnić naszą roślinę lepiej zastosować naturalny kompost. 

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych lawendy jest jej przycinanie. Dzięki temu nasza roślina rozrośnie się w piękny krzak obfity w kwiaty. Aby uzyskać taki efekt powinno się lawendę przycinać co roku na jesień, najlepiej we wrześniu, skracając pędy o połowę. Pamiętajmy aby nie przycinać krzaczka zbyt późno ponieważ narazimy go na przemarznięcie. Przycinania lawendy nie zaleca się wiosną, gdyż wówczas możemy uszkodzić dopiero co zawiązujące się pączki kwiatów. 

Jeżeli chcemy, aby nasz dom również pachniał lawendą a oko cieszyły piękne bukiety, warto przyciąć kwiaty w początkowej fazie ich kwitnienia. 

Lawenda nie znosi zimna, ale to nie znaczy, że nie przezimuje do następnej wiosny. Dlatego zadbać odpowiednio o naszą roślinę aby na drugi rok również cieszyć się jej urokiem. Lawendę na zimę najlepiej okryć okryć gałązkami świerku lub jodły. Można również przykryć rośliną ocieplającą włókniną, ale wtedy ryzykujemy jej przegnicie z powodu braku powietrza. 

Myślę, że tych kilka rad zachęci Was do uprawy tej niezwykłej roślin. Uwierzcie mi, że na prawdę warto trochę się pomęczyć i zadbać o komfort naszej roślinki, która odpłaci się nam swoim pięknem i niezwykłym aromatem. Nasz ogród przyozdobiony niebieskimi delikatnymi kwiatuszkami będzie wyglądał na prawdę bajkowo i przytulnie :-) 

Powodzenia ! :-) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz